Det är uppenbarligen stor variation på vilken typ av boende man blir erbjuden av bemanningsföretaget när man reser och jobbar på annan ort. Som egen företagare har jag ju själv möjlighet att bestämma, och jag har nu sett till att få det riktigt bra! (Och för övrigt anser jag att man inte ska ha det sämre än hemma när man är ute på jobbuppdrag – eller semester för den delen).
Första tiden (som anställd av min uppdragsgivare Bonliva) bodde jag på hotell med tillgång till kök här i Sundsvall. Ett riktigt bra och centralt beläget alternativ. När jag sedan blev min egen arbetsgivare och uppdraget dessutom visade sig bli förlängt valde jag att skaffa en företagslägenhet. Den är nyrenoverad, centralt belägen och möblerad. Allt jag behövde göra var att komplettera med en liten kontorshörna (skrivbord och stol) plus lite personlig styling så kändes tillvaron plötsligt alldeles perfekt!

Att ha en praktiskt kontorshörna är viktigt för mig. Dels vill jag gärna utnyttja tiden till att få undan en del bokföring och annat när jag är iväg på uppdrag. Men inte minst har jag ett nytt och spännande projekt inför hösten som kommer att innebära många timmar av studier… Mer om min specialistutbildning kommer i ett inlägg lite längre fram!

Bra att kunna strosa runt i morgonrock och laga sin egen mat. Hotellfrukost i all ära, men inget slår en lugn stund i fåtöljen och morgon-TV innan det är läggdags efter nattpasset.

Många bemanningssjuksköterskor berättar om boendealternativ med tvivelaktig standard och utan privat badrum. Jag har gjort min beskärda del av ”hundåren” (men det var faktiskt som fast anställd i Norge) och njuter nu av lyxen att ha allt det här för mig själv.


Ett boende som företaget betalar ska förmånsbeskattas på lönespecifikationen men får dras av i deklarationen kommande år. Lite trist att företaget åker på sociala avgifter för ”förmånen” men allt kan inte räknas i pengar. Det är mycket värt att ha sitt eget, privata boende som väntar varje jobbperiod. Alternativet vore att bo på hotell vilket skulle kosta mig mer än dubbla hyreskostnaden och inte vara ens hälften så mysigt!
Ljuvligt hemtrevligt du har det!
Hoppas man får ”ok” boende. Spännande med start nästa vecka.
GillaGilla
Håller tummarna för att du får bo bra!
GillaGilla